Yurt Dışında Telefon Kullanımı

07.07.2019
250

Yurt dışında mobil telefonunuzu kullanmadan önce mutlaka bilmeniz gerekenler nelerdir? Yurt dışında telefon ile konuşabilmek için en uygun tarifeler, yurtdışında telefondan internete girmek için yapılacak ayarlar gibi akla takılan güncel soruları cevapladık.

Yurt Dışında Telefon Kullanımı

Yurt Dışında Telefon Kullanımı

Yurt dışı tatili, iş yada gezi amaçlı yurt dışı seyahatlerde cep telefonu görüşmelerini ve mobil internetinizi kullanmak, geçmişte çok zor ve zahmetliydi. Ancak Mobil şebeke operatörlerinin yapmış olduğu altyapı düzenlemeleri ve teknolojik iyileştirmeler sonucu günümüzde saniyeler içerisinde telefonunuzu yurt dışında kullanıma hazır hale getirebiliyorsunuz. Cep telefonu ile ilgili tüm bu işlemler, yurt dışında bulunduğunuz süre boyunca hayati öneme sahiptir. Yurt dışında telefon kullanımı çok hassas bir konu olduğu için açıklayıcı ve doyurucu bilgilere yer vereceğiz.

Yurt Dışında Telefon ile Konuşma

Yurtdışında telefon iletişimi denince, cep telefonu ile yapacağınız konuşma, sms ve 3.5G (H+), 4.5G (LTE) yada 5G üzerinden kullanacağınız mobil internet servisleri akla geliyor. Türkiye’de mobil telefon altyapı ve servislerini bilindiği üzere 3 GSM şirketi gerçekleştirmektedir. Bunlar Turkcell, Türk Telekom (eski adı Avea) ve Vodafone mobil iletişim operatörleridir. Yurt dışında cep telefonunuz ile nasıl konuşursunuz ve yurtdışında internete girmek için telefonda yapılacak ayarları nelerdir? Günün sonunda ise yurt dışında sorunsuz şekilde telefon kullanabiliyor olacaksınız.

Yurt dışına çıkıyorum, cep telefonu hattımı yurtdışında nasıl kullanabilirim? sorusundan yola çıkarak yapmanız gerekenleri adım adım soru-cevap şeklinde yazalım.

Roaming (Uluslararası Dolaşım) Servisi Nedir?

Ülkeniz sınırları içerisinde iletişim lisansı bulunan mobil telefon hattınızın yurt dışındaki yabancı şirketlerin iletişim ağına katılarak size hizmet verebilmesi için gerekli izindir. Siz cep telefonu hattınızda Uluslararası Dolaşım İznini açmadığınız sürece ülkeniz sınırları dışında bu hat üzerinden hiç bir şekilde iletişim sağlanmayacaktır. Bu nedenle sorun yaşamamak için yurt dışına çıkmadan önce Roaming Servisinin mutlaka aktif edilmesi gerekmektedir.

Yurt Dışında Cep Telefonu Konuşma Ücretleri Ne Kadar?

Bu sorunun cevabı her bir GSM operatörüne hatta her ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Yurt dışında konuşma ücretleri Türkiye’deki tarifelere göre biraz daha pahalıdır. Yurt dışında telefon ses ve internet tarifelerine aşağıda genişçe yer vereceğiz.

Yurt Dışına Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler” adlı blog yazımızı okudunuz mu?
Yurt Dışına Çıkarken Bavulda Olması Gerekenler” listesine mutlaka göz atın.

Yurt dışında telefon kullanımı
Telefonu Yurt Dışına Açtırma

Cep Telefonu Yurt Dışına Açma İşlemi

Türkiye’de kullanmakta olduğunuz cep telefonunu yurt dışında kullanabilmek için gerekli ayarları 3 adımda kolayca yapabilirsiniz.

1 • Yurt dışına çıkmadan önce kullanmakta olduğunuz GSM operatörünün İletişim Ofislerini ziyaret ederek yada Çağrı Merkezine telefonla ulaşarak hattınızın uluslararası dolaşıma açılması talimatını verin. Ayrıca telefonunuzun arama ekranında *121# veya *150# gibi kodları tuşlayarak mobil hattınızı yurt dışı kullanıma açabilirsiniz.

2 • Hattınızda yurt dışı kullanımı için Roaming (Dolaşım) servisi açıldıktan sonra kullanmakta olduğunuz Mobil GSM operatörünüzün yurt dışı paketleri ve tarife ücretlerini öğrenmek üzere operatörün resmi internet sitesini ziyaret edin. Fiyat ve yurt dışı telefon tarifelerini inceledikten sonra sizin için en uygun olan pakete karar verin. Bu konuda dilerseniz bağlı bulunduğunuz GSM operatörünün İletişim Destek Ofislerini ziyaret edebilir ve onlardan da bir teklif alabilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra sizin için “En uygun yurt dışı telefon tarifesini” satın almak için Müşteri Hizmetleri yetkilisi ile iletişim kurun. Bu iki adımın Türkiye’de iken yapılması gerekiyor.

3 • Yurt dışına seyahat ettiğiniz ülkede telefonunuzu açar açmaz kullanmakta olduğunuz Mobil Hat Operatörünüzün o ülkede anlaşmalı olduğu yabancı GSM operatörüne ait şebekeye kaydı yapılacaktır. Tarafınıza gelen bilgilendirme mesajının akabinde daha önce seçmiş olduğunuz yurt dışı cep telefonu tarifesine göre ücretlendirilerek konuşabilecek ve internete girebileceksiniz.

Telefonum Yurt Dışına Açık mı?

Cep telefonu hattınızın yurt dışında konuşmaya ve internet kullanımına açık olup olmadığını öğrenmek için arama ekranında *121# ya da *150# tuşlayıp arama tuşuna basarak Uluslararası Dolaşım servislerini aktif hale getirebilirsiniz. Bu kodlar her operatöre göre farklı olabilir. Kullandığınız mobil operatöre ait resmi internet sitesinden, Android yada IOS uygulaması üzerinden de Roaming Ayarlarını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Turkcell ve BimCell
hattınızı yurt dışı dolaşıma açmak için
*121#

Türk Telekom ve Pttcell
hattınızı yurt dışı dolaşıma açmak için
*150#

Vodafone
hattınızı yurt dışı dolaşıma açmak için
*121#

Yurt Dışında Telefondan İnternet Kullanımı

Yurt dışı seyahat ve gezilerinde telefon üzerinden internete girebilmeniz için hattınızın Roaming‘e açık olması ve cihazınızın Mobil Hücresel Veri (3G, 4G veya LTE) özelliğinin açık olması gerekir. Eğer bir yurt dışı internet paketi satın almadıysanız aman dikkat. Çünkü internete girmeseniz bile Mobil Veri özelliğinin açık olması halinde bile yüklü bir fatura ile karşılaşabilirsiniz. Yurt dışında internet kullanmak istiyorsanız bunun için mobil operatörünüzden en uygun internet tarifesini satın almak daha akıllıca olacaktır.

Yurt dışında telefon kullanımı için tarife araştırırken fiyatının ucuz olmasına, dakika ve megabayt limitlerininde kullanım amacınıza uygun olması gerekiyor. Hattınızın faturalı yada faturasız olması da yurt dışı tarifelerin fiyatlarında etkili olabiliyor.

Yurt Dışı Telefon Kullanım Limiti Nedir?

Yurt dışı cep telefonu tarifeleri satın alırken Kullanım Limiti belirlemeyi de sakın unutmayın. Bu limiti belirlerken Müşteri Hizmetleri yetkilisinden yardım alabilirsiniz. Aksi takdirde yurt dışındayken telefonunuzda açık kalan bir arkaplan uygulaması yada güncelleme işlemi nedeniyle Türkiye’ye geldiğinizde dönüşü olmayan maddi zararlara yol açabilir.

Yurt Dışı Telefon Tarifeleri

Türkiye’de kullanmakta olduğunuz cep telefonu ile yurt dışı seyahatlerinizde konuşabilmek ve internete girmek istiyorsanız GSM operatörünüzün sunduğu yurt dışı tarifelerin birini satın almanız gerekiyor. Ancak her tarife her ülkede geçerli olmayabilir. Bu nedenle size sunulan tarifenin seyahat edeceğiniz ülke ve şehirleri kapsadığından mutlaka emin olun. Bununla ilgili operatörler internet sitelerinde ve mobil uygulamalarında gerekli açıklamaları yazarlar. Bu ayrıntıya da dikkat etmelisiniz.

En Uygun Yurt Dışı Cep Telefonu Tarifesi Hangisi?

Yurt dışı seyahatlerde yaşayabileceğiniz en büyük kabus seyahat dönüşü hatalı kullanımdan kaynaklanan kabarık bir fatura olacaktır. Bu kabusu yaşamamak için en ucuz yurt dışı telefon tarifesini ve en iyi yurt dışı telefon paketini seçmek gerekiyor. Türkiye’de hizmet veren 3 Büyük Telefon Operatörü ve diğer Alt Hizmet Sağlayıcı Operatörlere ait yurtdışı telefon tarifelerini sizin için araştırdık. Yurt dışında uygun tarifeyle telefon kullanımı için yerli mobil operatörlerin kampanya ve tarife paketleri içerisinden en uygun ve fiyat olarak en ucuz olanı seçmek size kalıyor.

En ucuz Turkcell yurtdışı paketleri

En Uygun TURKCELL Yurt Dışı Tarife Paketleri ve Kampanyaları

Turkcell’in en çok kullanılan Güncel Yurt Dışı Konuşma Paketleri ve En Ucuz Turkcell Yurtdışı İnternet Tarifeleri. Turkcell Yurt Dışı Dolaşım (roaming) servisini *121# tuşlayarak aktif hale getirebileceğinizi unutmayınız. Faturalı yada faturasız hatlar için yurt dışında kullanıma sunulan ucuz telefon tarifeleri, Türksel yurt dışı paketleri ve güncel yurtdışı kampanyaları şu şekilde.

Turkcell Faturalı Hat Yurtdışı Tarifeleri
• Turkcell Tarifen Yurt Dışında Geçerli (88 ülke)39 TL/Günlük
• Turkcell Akıllı Yurt Dışı Tarifesi (88 ülke)45 TL/25dk
• Turkcell Tablet-VINN Yurt Dışı İnternet Tarifesi (88 ülke)89 TL/250mb
• BİP Yurt Dışı Kampanyası (88 ülke) (31.12.2019’a kadar)Ücretsiz
• Turkcell Tablet ve Bilgisayarda Tarifen Yurtdışında Geçerli (49 ülke)39 TL/Günlük
Turkcell Hazırkart Faturasız Hat Yurt Dışı Tarifeleri
• Turkcell Yurtdışı Avantaj-90 Paketi (88 ülke)80 TL/90dk
• Turkcell Yurtdışı Avantaj-180 Paketi (88 ülke)150 TL/180dk
• Turkcell Yurtdışı SMS-100 paketi (88 ülke)(100 SMS)35 TL/Aylık

Ayrıntılı bilgi için Turkcell Online

https://www.turkcell.com.tr/kurumsal/paket-ve-tarifeler/yurt-disinda-kullanim
En Uygun Turk Telekom Yurt Dışı Tarifeleri

En Uygun Türk Telekom Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

Birkaç yıl öncesinde Avea olarak bilinen ve daha sonra Türk Telekom A.Ş. ailesine katılarak Türkiye’nin yeni Mobil Operatörü olan Türk Telekom Yurt Dışı Tarifeleri ve Kampanyaları. Türk Telekom hat sahipleri telefonlarını yurt dışı roaming (dolaşım) servisini *150# tuşlayarak aktif edebilirler. Güncel Avea yurt dışı tarifeler ve kampanyaları şunlardır.

Türk Telekom Faturalı Hat Yurt Dışı Tarifeleri
Türk Telekom Tarifen Yurt Dışında (86 ülke)35 TL/Günlük
Türk Telekom Yurt Dışı Haftalık 1Gb (86 ülke)45 TL/Haftalık
Türk Telekom Yurt Dışı Aylık 30 Dk. (faz-1 ülkeler)29 TL/Aylık
Türk Telekom Yurt Dışı Aylık 90 Dk. (faz-1 ülkeler)55 TL/Aylık
Türk Telekom Yurt Dışı Aylık 120 Dk. (faz-1 ülkeler)65 TL/Aylık
Türk Telekom Yurt Dışı 500 Mb. İnternet (faz-1 ülkeler)25 TL/Haftalık
Türk Telekom Faturasız Hat Yurt Dışı Tarifeleri
Türk Telekom Faturasız Yurtdışı 1 Gb. Haftalık İnternet Paketi (34 ülke)45 TL/Haftalık
Türk Telekom Faturasız Yurt Dışı Haftalık 500 megabayt İnternet Paketi (34 ülke)25 TL/Haftalık
Türk Telekom Faturasız Yurt Dışı Aylık 30 Dk. (faz-1 ülkeler)29 TL/Aylık
Türk Telekom Faturasız Yurt Dışı Aylık 90 Dk. (faz-1 ülkeler)55 TL/Aylık
Türk Telekom Faturasız Tüm Dünya Paketi 60 Dk.59TL/Aylık

Ayrıntılı bilgi için Türk Telekom

https://bireysel.turktelekom.com.tr/mobil/web/tarife-ve-paketler/Sayfalar/Tarifeler-Faturali.aspx?Kampanya=72
en ucuz vodafone yurt dışı tarifeleri

En Uygun Vodafone Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

Vodafone hatlı cep telefonunuzu yurt dışında kullanmadan önce Roaming Dolaşım özelliğini aktif etmek için arama ekranında *121# tuşlamanız yeterli olacaktır. Yurt dışı seyahatlerde kullanılabilecek Vodafone Yurt Dışı paketleri, tarife ücretleri ile yurtdışı internet megabayt ücretleri faturalı ve faturasız hat sahipleri için şu şekilde.

Vodafone Faturalı Hat Yurtdışı Tarifeleri
• Vodafone Her Şey Dahil Pasaport Tarifesi34,9 TL/Günlük
• Vodafone Günlük Pasaport Tarifesi (30dk. 100Mb. 30sms)12,9 TL/Günlük
• Vodafone Dünya Paketi 60dk49 TL/Aylık
• Vodafone Dünya Paketi 120dk90 TL/Aylık
• Vodafone Avrupa, Amerika, Rusya 30 dk25 TL/Aylık
• Vodafone Avrupa, Amerika, Rusya 60 dk40 TL/Aylık
• Vodafone Avrupa, Amerika, Rusya 120 dk55 TL/Aylık
Vodafone Faturasız Hat Yurt Dışı Tarifeleri
• Vodafone Faturasız Hat Dünya Paketi 60dk49 TL/Aylık
• Vodafone Faturasız Hat Dünya Paketi 120dk90 TL/Aylık
• Vodafone Faturasız Avrupa, Amerika, Rusya 30dk25 TL/Aylık
• Vodafone Faturasız Avrupa, Amerika, Rusya 60dk40 TL/Aylık
• Vodafone Faturasız Avrupa, Amerika, Rusya 120dk55 TL/Aylık

Ayrıntılı bilgi için Vodafone

https://www.vodafone.com.tr/Red/yurtdisinda-kullanim.php
En ucuz Pttcell yurtdışı paket ve tarifeleri.

En Uygun Pttcell Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

Yurt dışı seyahatlerinizde Pttcell hatlı telefon kullanıyorsanız yurt dışına çıkmadan önce telefonunuzu Uluslararası Dolaşıma açmak için arama ekranında *150# tuşlayarak Roaming özelliğini aktife etmeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra size göre en uygun Pttcell Yurtdışı tarife ve paketlerinden birini seçmeniz yeterli olacaktır.

Pttcell Faturalı Hat Yurtdışı Tarifeleri
• Pttcell Faturalı Günlük 30 Dakika Konuşma Paketi (belirli ülkeler)15 TL/Günlük
• Pttcell Faturalı Aylık 30 Dakika Konuşma Paketi (belirli ülkeler)29 TL/Aylık
• Pttcell Faturalı Aylık 90 Dakika Konuşma Paketi (belirli ülkeler)55 TL/Aylık
• Pttcell Faturalı Aylık 120 Dakika Konuşma Paketi (belirli ülkeler)65 TL/Aylık
• Pttcell Faturalı Aylık Bütün Dünya 60 Dakika Konuşma Paketi (tüm ülkeler) 59 TL/Aylık
• Pttcell Faturalı Haftalık 1 Gb İnternet Paketi (34 ülke)45 TL/Haftalık
• Pttcell Faturalı Aylık 1 Gb İnternet Paketi (14 ülke)19 TL/Aylık
• Pttcell Faturalı Tarifen Yurt Dışında (86 ülke)35 TL/Günlük
Pttcell Faturasız Hat Yurt Dışı Tarifeleri
• Pttcell Faturasız Günlük Yurt Dışı Karma Paketi (50dk – 50sms – 250mb) (85 ülke)19,90 TL/Günlük

Ayrıntılı bilgi için Pttcell

http://www.pttcell.com.tr/yurt-disi-hizmetleri
En ucuz Bimcell yurtdışı tarifeleri

En Uygun BİMcell Yurt Dışı Tarife ve Kampanyaları

Bim Mağazaları tarafından kurulan BİMcell hatlı telefonlardan yurt dışı seyahatleriniz esnasında arama yapmak veya internete girebilmek için yurt dışına çıkmadan önce Uluslararsı Dolaşıma açmak için telefonunuzun arama ekranında *121# tuşlanarak Roaming servisi aktif edilir. Size en uygun BİMcell Yurt Dışı Konuşma ve İnternet Paketini aşağıdaki tablodan seçebilirsiniz.

BİMcell Faturasız Hat Yurtdışı Tarifeleri
• BİMcell Aylık 90 Dakika Yurt Dışı Konuşma Paketi (49 ülke)55 TL/Aylık
• BİMcell Aylık 60 Dakika Bütün Dünya Yurt Dışı Konuşma Paketi (tüm ülkeler)59 TL/Aylık
BİMcell Yurt Dışı İnternet Ücretleri
• BİMcell Haftalık 1 Gb İnternet Paketi45 TL/Haftalık

Ayrıntılı bilgi için BİMcell

https://www.bimcell.com.tr/Content/218/yurt-disi.aspx

Diğer GSM Operatörlerinin Yurt Dışı Tarife ve Paketleri

Türkiye’de hizmet veren diğer GSM operatörlerinin yurt dışı fiyat tarifelerini resmi internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Çokça sorulan en ucuz Avea konuşma paketleri ve avea faturasız paketler gibi sorularınız için Türk Telekom internet sitesini ziyaret ediniz. Avantajlı yurtdışı telefon tarifeleri belirlemek için yukarıdaki 5 adet GSM operatörünün yurtdışı paketlerini inceleyiniz.

Yurt Dışında Telefonum Aranırsa Ücret Öder miyim?

Yurt dışında bulunduğunuz süre içerisinde telefonunuza dışarıdan arama gelirse ve telefonu cevaplayarak görüşme yaparsanız bu görüşme ücretlendirilir. Yurt dışında dışarıdan gelen arama için ücret tarifesi ve birim süreleri her operatöre göre değişebilmektedir. Yurtdışındayken aranma fiyatları için kullandığınız GSM operatörünün internet sitesini ziyaret ediniz. Yurt dışında iken eğer gelen aramayı cevaplamazsanız herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Yurt Dışında SMS Almak Ücretli mi?

Yurt dışında herhangi bir ülkede bulunduğunuz sırada telefonunuza birinden SMS kısa mesajı gelirse bu hiç bir şekilde ücretlendirmez. Turkcell, Türk Telekom, Vodafone, Pttcell, Avea ve Bimcell gibi operatörlere ait hat kullanıyorsanız yurt dışında telefonunuza gelen sms için her hangi bir ücret ödemezsiniz. Ancak siz yurt dışında başka bir numaraya SMS gönderirseniz kullandığınız yurt dışı tarifesine göre ücretlendirilirsiniz.

Türkiye’den Yurt Dışını Arama Ücreti

Türkiye sınırları içerisinde Cep telefonu veya sabit hatlı telefondan yurt dışında bir numarayı aramak istediğinizde kullanmakta olduğunuz Telefon Şirketinin yurt dışı arama tarifelerine göre ücretlendirilirsiniz. Bu tür aramalar çift yönlü olarak ücretlendirilir. Yani hem arayan hem aranan her ikiside kendi tarifelerine göre ücretlendirilir.

Yurt Dışında Kullan – At Telefon Hatları ile Ucuza Konuşma

Kısa süreli veya uzun süreli yurt dışı seyahatlerinizde telefonla ucuza konuşabilmek için bir yöntemde Kullan-At sim kart satın alıp telefonunuzda bu hattı kullanmak olacaktır. Yurt dışında uçaktan indiğiniz Havalimanında bulunan yabancı GSM operatörlerinin Satış Ofislerinden en uygun ve en ucuz telefon tarifesine sahip olan Kullan At sim kartı alıp geçici süre konuşabilir hatta internete bile girebilirsiniz. Bu yöntemi şimdiye kadar denemedik ancak deneyenler daha ekonomik olduğunu belirtiyorlar. Konuşma paketi olarak yerli operatörlerden çok farklı fiyat sunmasalarda Kullan-At internet paketleri çok daha ucuza geliyor. Bu yıl İspanya’ ya gitmeden önce yurt dışı tarifesi satın almayarak, Kullan At sim card hatlarını deneyimlemiş olacağız.

Rmys
Rmys
Gezdim, Gördüm ve Yazdım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar V.KURT dedi ki:

    Harikaaaa bir site… Çok başarılı tebrikler….

    1. Bizyineyollarda Bizyineyollarda dedi ki:

      Vahdet bey düşünceleriniz teşekkür ederiz.

WhatsApp chat