Yurt Dışına Çıkarken Bavulda Olması Gerekenler

08.12.2018
708

Yurt dışı tatil seyahatleriniz öncesinde bavul hazırlama rehberi. Yurt dışına gittiniz. Peki her şeyi eksiksiz yanınıza aldığınızdan emin misiniz? İş amaçlı seyahatler ve yurtdışı tatil seyahatlerinde Valizinizde eksik kalmasın. Uçağa binmeden önce çantada olması gerekenler.

Yurt Dışına Çıkarken Bavulda Olması Gerekenler

Yurt dışına çıkarken bavulda olması gerekenler nelerdir? Farklı bir söylemle “Bavul Hazırlama Sanatının” inceliklerine ve hayat kurtaran ipuçlarına genişletilmiş olarak bu yazımızda yer verdik. Daha önce “Yurt Dışına Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler” adlı yazımızda konu hakkında genel bilgilere yer vermiştik. Yazımızı okuduktan sonra Bavul Hazırlama hakkında aklınızda hiçbir soru işareti kalmayacak. Ayrıca İstanbul Havalimanı ulaşımında kullanılan “Havaist Otobüs Güzergahı ve Seferleri” hakkındaki yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

Bavul Hazırlama Püf Noktalar
Bavul Hazırlama Püf Noktalar

Bavul, Valiz veya Çanta Seçimi

Yurt dışı veya yurt içi seyahatine daha önce uçakla çıkmadıysanız bu bölüm sizin için çok önemli. Çünkü havayolu taşımacılığında kullanacağınız bavul ve bagajların ebatları, ağırlığı, sağlamlığı ve kalitesi bu bağlamda belirleyici olacaktır. Karayolu yada demiryolu ulaşımında bagajlarınız sizin kontrolünüzde yerleştirilir. Ancak uçak ile seyahat edeceğinizde durum beklenenden daha farklı olacaktır. Çünkü havayolu ulaşımında bambaşka bir taşıma sistemi bulunmaktadır. Bu sistemin standartları vardır ve hem yolcuyu hem de hava yolu şirketlerini bağlayıcılığı vardır. Yurt içi veya yurt dışı uçuş olsun çok fazla farklılık göstermez. Sadece uçak yolculuklarında değil havalimanı ulaşım ve transferlerde kullanacağınız araçlarda da dayanıklı bavul kullanmalısınız.

bavulda olması gerekenler

Bavul Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Mağazalarda veya internet sitelerinde bir çok marka, model ve fiyatta bavul bulmak mümkün. Bir bavul almak istediğinizde aranması gereken kriterler şöyle olmalıdır;

 • Uluslar arası standartlara uygun olduğunu belirten sertifikasyona sahip olmalı. (ebat, ağırlık vs.)
 • Malzemesi ve fermuarları sağlam malzemeden üretilmiş olmalı. Su ve sıvılara karşı dayanıklı olduğu için plastik polimer malzeme tercih  edilmeli.
 • Fermuar kısmında şifreli veya anahtarlı güvenlik kilidi bulunmalı.
 • Sahiplik belgesinin konulacağı bir halka yada şeffaf kısmı bulunmalı. Kaybolan barkodsuz bagajlarda hayat kurtarır.
 • Tekerlekleri dayanıklı ve her biri bağımsız dönebilecek şekilde olmalı. Havalimanı içerisinde uzun yürüyüşlerde size çok yardımı olacaktır.
 • Çekme ve sürükleme askısı ile tutma kolu sağlam olmalıdır. Tüm malzeme darbelere, çizilme ve deformasyona karşı dayanıklı olmalıdır.
 • Renk ve modeli kolayca aklınızda kalabilecek ancak piyasada çok satılanlardan olmaması da bagaj bandında sizin kolaylıkla kendi bavulunuzu tanımanıza olanak sağlayacaktır.

Standartlara, zevkinize ve daha da önemlisi bütçenize uygun bir bavul satın aldınız. Tebrikler, çünkü zor aşamalardan birini geride bıraktınız. Şimdi sırada bavulun içini doldurmak var. Bavulda olması gerekenler var. Peki Ne Almalıyız?

Bavulda Neler Olmalı?

Bavulda olması gerekenler ile olmaması gerekenleri, sıkça sorulan sorular ve cevapları şeklinde alt alta listeleyelim.

1. Uçak Yolculuğunda Bavulda Yiyecek, İçecek Olur mu? 

Özellikle yurt dışı seyahatlerinizde konaklayacağınız yabancı ülkelerde damak tadınıza ve hangi dine mensup olursanız dini inancınıza uygun yiyecek yada içecek bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle kendi ülkenizden bir kaç günlük idare edecek şekilde yiyecek – içecek götürebilirsiniz. Ancak bunu yaparken “bavulda olması gerekenler” listesinin, misafiri olacağınız ülkenin gümrük yasalarına mutlaka uygun olması gerekmektedir.

Otellerin bir çoğunda sabah kahvaltısı konaklamaya dahildir. Kahvaltıda yumurta, süt, peynir, çikolata, reçel, bal, kruvasan ve türlü ekmek çeşitleri bulma imkanınız var. Eğer Helal Yiyecek tüketiyorsanız size tavsiye salam ve sosisten uzak durun. Geriye öğlen ve akşam yemekleri kalıyor. Bunları da ister otel restoranında ister şehir restoranlarında yine damak tadı ve dini inancınıza uygun mekanlarda yiyebilirsiniz. 

Yurt Dışı Otel Kahvaltısı
Yurt Dışı Otel Kahvaltı Masası

Haydi şimdi yurt dışı uçuşlarda yanınıza götürebileceğiniz yiyecek ve içeceklerin bavulda olması gerekenler listesini yapalım. 

 • Eğer çeşme suyunu içemiyorsanız kişi başı her gün için 1,5 lt pet şişe içerisinde su bulundurabilirsiniz. Avrupa şehirlerinde yarım litre su ortalama 1-1.5 € gibi bir fiyata satılmakta. Ancak Bagaj ağırlığını en fazla etkileyecek malzeme maalesef sudur. Şahsi fikrim eğer gelişmiş ülkelere gidiyorsanız çeşme suyu içilebilir kalitede olacağından su, sizin için gereksiz ağırlık olabilir. Su konusunda kararı size bırakıyoruz. Uyarmakta yarar var kişi başı bagaj hakkı havayolu şirketlerinde 20-30 kg arasında değişmektedir.
 • Bavulunuzda fındık, fıstık, ceviz, kuru üzüm, hurma, kayısı gibi içeriğinde bol enerji barındıran kuruyemiş, çikolata, şekerleme, bisküvi, çubuk kraker, kek vs. mutlaka bulundurun. Enerji seviyeniz düştüğünde imdadınıza yetişecektir.
 • Ton balığı veya konserve ürünler götürebilirsiniz. Bir konserve veya ton balığı bir öğünü rahatlıkla atlatmanızı sağlayabilir. 
 • Yaş sebze veya meyve götürebilirsiniz ancak hemen her çeşidi yurt dışında rahatlıkla bulabileceğiniz ve yolda bozulma riski de bulunduğu için karar size kalmış.
 • Enerji içeceği veya meşrubat için yine gittiğiniz ülkeye göre değişkenlik gösterecektir. Ancak kola ve ice tea yada enerji içeceklerinin olmadığı turistik bir ülke yoktur dünya üzerinde. Yine karar sizin.

2. Bavula Elektronik ve Elektirikli Cihaz Konulur mu?

Yurt dışına tatile yada seyahate çıkarken bavulda olması gerekenler listesi yapmaya devam ediyoruz. Bavulda elektronik veya elektrikle çalışan herhangi bir alet taşınabilir mi? Bu soruya iki aşamada cevap vermek daha mantıklı olacaktır. Kabinde yani yanınızda taşımak için bazı elektronik cihazlar problem olabilir. Ancak elektrikle çalışan birçok elektronik aygıtı, uçak altına verdiğiniz bavulda veya valizde taşıyabilirsiniz. 

Ev Aletleri

Yanınıza alabileceğiniz elektronik eşyalar uçtuğunuz ülkenin şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. Geçmişte ABD ve İngiltere lokasyonlu uçuşlarda dizüstü bilgisayarı yolcunun yanında bulundurması yasaklanmıştı. Yine aynı şekilde yakın zamanda elektronik sigaradan kaynaklanan yangınların artması sebebiyle hem elektronik sigaraların hemde bazı bataryaların ne kabinde ne de uçak altında taşınmasına müsade edilmemişti. Bununla ilgili en sağlıklı bilgiyi seyahat edeceğiniz havayolu şirketinden veya gideceğiniz ülkenin Dış İşleri Bakanlığı Resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.  

Biz şimdi komplike olmayan elektronik aygıtların uçağa kabul edilip edilemeyeceğini maddeler halinde göz atalım.

3. Uçağa Kabul Edilen Elektronik Eşyalar:

Uçağa binerken yanıma hangi elektronik eşyaları alabilirim?

Saç kurutma makinesi, saç düzleştirici, epilasyon aleti, şarjlı traş makinesi, şarjlı diş fırçası, power bank  gibi elektronik kişisel bakım ürünlerini seyahatinizde taşıyabilirsiniz. Garanti olsun istiyorsanız Check-in esnasında uçak altı bagajına verin. Kabinde bir işinize yaramayacak ne de olsa 🙂 Havalimanı girişinde X-ray taramasında görevli sizden bavulunuzu açmanızı isteyebilir. Panik yok. Gerçek bir eşya olup olmadığını elle ve gözle kontrol etmek isteyebilir. Bu yasak olduğu anlamına gelmez. 

Uçağa küçük ev aletleri kabul ediliyor mu?

Kettle, su ısıtıcı veya mini kahve makinesi gibi küçük ev aletlerini de yine aynı şekilde bagaj altında taşımanız için bir engel yoktur. Hatta kişisel tavsiyem eğer çay tiryakisi iseniz mutlaka yanınıza bir su ısıtıcı alın derim. Otellerde demleme çayı asla bulamayacaksınız. 8 günlük Benelüks Avrupa Turunda sadece bir defa Amsterdam’ da Türk restoranında demleme çay içebildik. Tadına diyecek yoktu. 🙂

Uçağa Bilgisayar, Notebook veya Tablet ile binilir mi?

Bilgisayar kasası, Notebook, Server (Sunucu) gibi sistem donanımlarını uçak altındaki bagaj bölümüne verebilirsiniz. Yeni ürün olmadığı sürece Gümrük Görevlileri de problem çıkarmayacaktır. Eğer taşınan bilgisayar yeni ise (ambalajlı ve jelatinli) mutlaka faturasını yanınızda bulundurun. Dizüstü, telefon veya herhangi bir aygıta ait şarj aletini de kabinde veya uçak altı bagajınız içerisinde bulundurabilirsiniz. 

Uçakta sıvı taşınabilir mi? İzin verilen sıvı taşıma limitleri:

100 mL üzerindeki tüm içecek, şampuan, parfüm, alkol ve hatta içme suyu da dahil olmak üzere sıvı halde olan eşyalarınızı uçak altı bagajınızda taşıyabilirsiniz. Eğer sıvı miktarı 100 mL altında ise uçak kabinininde yanınızda bulundurabilirsiniz. Uçak altında taşınacak olan sıvı malzemeler ise kilitli, şeffaf ve sızdırmaz bir poşet içerisine yerleştirmeniz tavsiye edilir. Kişi başı yarım litreden fazla su ile uçağa binemezsiniz. Alkol ve parfüm gibi ticari sıvı ürünlerde indiğiniz Havalimanında Gümrük Kontrolü yapılabileceği için yolcu başı 2 adeti geçmemesinde yarar var.

Uçakta taşınabilecek diğer eşyalar için;

Bunların dışında bir elektronik eşyayı taşıma isterseniz uçuştan önce mutlaka havayolu şirketinin müşteri hizmetlerine sorun ve teyit alın. Aksi takdirde seyahat edeceğiniz ülkeye indiğinizde sürprizle karşılaşabilirsiniz. 

Bagaj Bandı

4. Yurt Dışı Bavul Hazırlarken Mutlaka Bulunması Gereken Eşyalar (Önemli!)

Yazımızın en önemli ve son kısmı hiç kuşkusuz burası. Bu bölüm tamamen yurt dışı seyahatlerimizde edindiğimiz tecrübelere dayanarak hazırlanmıştır. 

 • Hafif ve kullanışlı bir terlik. Terlikle başladık listeye 🙂 Türkiye’ de 3 yıldızdan 5 yıldıza kadar bir çok otelde konakladık ancak hiç terlik olmayan oda görmedik. Ancak enteresandır yurt dışındaki otellerin büyük çoğunluğunda böyle bir hizmet yok. Hatta Paris’ te konakladığımız otelin kat görevlisinden bir çift terlik talep ettiğimizde şaşkınlıkla “Why???” (Neden) diye çıkıştı. Her neyse bu duruma düşmemek için yanınızda terlik bulundurmalısınız. 
 • Eğer demleme çayı seviyorsanız yurt dışında en çok özleyeceğiniz şey geleneksel demleme çay olacaktır. Çünkü otel ve restoranlardaki çay anlayışı sallama 🙁 Bu nedenle mini bir kettle ve birazda çay götürmek isteyebilirsiniz.
 • Otellerin tamamında hem sıvı el sabunu hem de şampuan bulunmakta. Ancak kullandığınız özel bir ürün varsa yanınızda götürebilirsiniz.
 • Tarak, makyaj malzemeleri ve kişisel bakım ürünlerinizi de mutlaka yanınızda bulundurun.
 • Malum telefonlarımızdan ayrı kalamıyoruz şarj problemine karşı en az bir adet yüksek kapasiteli Power Bank bulundurmak akıllıca olacaktır.
 • Seyahat edeceğiniz ülke / ülkelerin mevsim şartlarına uygun kıyafetler, şemsiye ve şapka gibi tamamlayıcı eşyalar.

5. Uçakta Evcil Hayvan Taşınır mı?

Evcil hayvanınızla birlikte uçak seyahati yapmak istiyorsanız, bununla ilgili havayolu şirketinin ve uluslararası otoritelerin (ICAO) belirlediği kurallara uymanız gerekmektedir. Bazı havayolu şirketleri kabinde evcil hayvan taşınmasına izin vermemekte. Havayolu şirketi sizden korunaklı ve muhafazalı hayvan nakil kafesi talep edebilir. Yada belirli ücret karşılığında bu hizmeti size sağlayabilir. Uçak biletini alırken evcil hayvan taşıma hizmetleri olup olmadığını mutlaka sorun. Bu doğrultuda uçuş planlaması yaparak sevimli dostlarımızı güvenle seyahate çıkarabilirsiniz. 

Kedi Taşıma Çantası
Kedi Taşıma Çantası

Yurt dışı uçak seyahatlerinizde evcil hayvan taşırken dikkat edilecek diğer husus gideceğiniz ülkenin Gümrük Kontrolü olacaktır. Seyahate çıkmadan önce gitmek istediğiniz ülkenin temsilciliğinden  Evcil Hayvan Uçuş Yönetmeliği hakkında bilgi talep edin. Kedi, Köpek ve Kuş gibi hayvanlarınızın koruyucu aşılarının yapılmış olması gerekmektedir. Uçuş esnasında bu aşılara ait gerekli kart ve dökümanları da görevlilere ibraz edilmek üzere yanınızda bulundurunuz.

Uçak Seyahatlerinde Valizde Olmaması Gerekenler 

Yurtdışı uçak seyahatlerinde uçağa kabul edilmeyen eşya ve materyalleri iki ana başlık altında sıralayacak olurdak;

Kabin ve El Bagajı İçerisinde Kabul Edilmeyen Şeyler

Uçakla yapılacak havayolu seyahatlerinde kabinde yanınıza alamayacağınız eşyaların başlıcaları ise şöyle;

 • Sıvı Materyaller
  Kişi başı yarım litreden daha fazla su ve 100ml üzeri jel veya sıvı haldeki materyallere de kabinde izin verilmez. Her biri 100 mililitrelik kap içerisinde olan sıvı materyal ise kilitli şeffaf poşet ile kabine girmesine izin verilir.
 • Sprey ve Gaz Materyaller
  Saç spreyleri ve deodorant dışındaki yanıcı ve uyarıcı etkiye sahip basınçlı sprey tüplerin el veya kabin bagajı içerisinde taşınmasına müsade edilmez.
 • Kesici ve Delici Muhteviyata Sahip Eşyalar
  Bıçak, çatal, şiş, maket bıçağı, traş bıçağı, ustura, konserve açacağı, makas, kasatura, oyuncak bıçak veya kılıç gibi eşyaların kesinlikle uçak kabininde taşınması yasaktır.
 • Basınçlı veya Ateşli Silahlar
  Havalı tabanca/tüfek, kuru sıkı tabanca, oyuncak tabanca,silah veya mermi şeklinde çakmak veya süs eşyaları, patlangaç, torpil, havai fişek, yivli veya yivsiz av tüfeği, piyade tüfeği, tabanca ve her türlü basınçla veya barut ateşi ile çalışan silahın uçak kabininde taşınması, bulundurulması yasaktır. Eğer taşıma ruhsatlı tabanca yada tüfeğiniz bulunuyor ise sadece İç Hatlar uçuşları için geçerli olmak üzere Havalimanı Polisi aracılığıyla uçağın özel bölümünde taşınabilir. Yurt dışı uçuşlarda ise ateşli silahların uçağa kabul edilebilmesi için karşı ülke onaylı izin-yetki belgesi gerekmektedir. Yurtdışı diplomatik misyonlarda çalışan konsolosluk koruma görevlileri ve askeri ateşeler ile Nato emrindeki askeri personel ilgili belgelerini ibraz etmek koşuluyla silahlarını uçağa kabul edilir ancak İçhatlarda olduğu gibi havalimanı polisine teslim edilerek uçağın özel bölümüne kabul edilir.
 • Yanıcı ve Yakıcı Materyaller
  Basınç altında sıkıştırılmış gaz ile çalışan çakmakların üstünüzde yada kabin bagajında taşınması yasaktır. Ancak emniyetli kibrit ve zippo çakmak olarak bilinen türdeki çakmakları üzerinizde bulundurabilseniz de kabin bagajı içerisinde taşımanız yasaktır.

Bizyineyollarda
Bizyineyollarda
Bulduğumuz her boşluğu bir tatile dönüştürüp yakaladığımız tüm fırsatları sonuna kadar kullanıyoruz. Kimi zaman aracımızla taşlı dağ yolunda kilometrelerce gittik (Adrasan), kimi zaman kucakta çocukla dar patikalarda saatlerce yürüdük (Gelidonya Feneri). Çok yorulduk ama hiç pişman olmadık.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Avatar Zeynep Haznecioğlu dedi ki:

  Çok yakında Londra da 3 ay sürecek bir tatile gideceğim. Psikiyatrik bozukluklarım var. İngiltere ye giderken yada yurt dışına çıkarken kullandığım psikiyatrik ilaçlar havalimanında yada uçakta bir problem olurmu? Bu konuda beni bilgilendirir misiniz.

  1. Bizyineyollarda Bizyineyollarda dedi ki:

   Yurt dışına çıkarken İlaç ve tıbbi cihazlar ile ilgili her ülkenin ayrı uygulaması olabilir. Ancak uluslararası havacılık kuralları genel olarak herkesi ve her ülkeyi bağlayıcıdır. Uluslararası havacılık kurallarına göre uçuş yapacak kişinin hastalık veya rahatsızlığı sebebiyle kullanmakta olduğu tıbbi cihaz be ilaçlar doktor raporu ibraz edilmek kaydıyla yolcu yanında veya uçak altındaki bagajda bu tür tıbbi eşyaları taşınabilir. Ancak şuna dikkat etmekte fayda var. İlaç ve tıbbi cihazlar için alacağınız doktor raporunun Aslı ve yeminli tercüman tarafından çevrilmiş nüshası da yanınızda olmalıdır. Buna da dikkat edin.

 2. Avatar Derya Aktaş dedi ki:

  Yurtdışına çıkarken valizimize saç Maşası konabilir mi bagaja mı vermem lazım yanımda da taşıyabilir miyim? Uçakta problem olur mu?

 3. Avatar Derya Aktaş dedi ki:

  Yurtdışına çıkarken uçakta saç Maşası yanımıza alabilir miyiz? Uçakta herhangi bir problem olur mu yoksa valize koyman mı gerekir karar veremedim yardımcı olur musunuz?

  1. Bizyineyollarda Bizyineyollarda dedi ki:

   Derya hanım aslında yazımız içerisinde saç maşasının yurt dışı uçuşlarda nasıl ve nerede taşınabileceğine değinmiştik. Saç maşası veya saç kurutma makinesi gibi elektrikli cihazları uçakta taşımak serbesttir. Uçak altında bagaja vermek çok daha doğru olacaktır. Gereksiz yere uçuşunuzu tehlikeye atmaya gerek yok. Saç maşasını kabin bagajındaki valizde bulundurmanın size bir faydası olmayacağı gibi elektronik eşyanıza da havalimanında el konulma riski var. En iyisi siz bu tür elektrikle çalışan elektronik eşyalarınızı uçak altına vereceğiniz bavul ve çantalara yerleştirin.

 4. Avatar Aysun gümüş dedi ki:

  Merhaba yurt dışına çıkarken yanıma günlük kullandığım ( C vitamin balık yağı vb. ) Gıda takviyelerini almam sorun teşkil eder mi
  Yada ne şekilde taşımam daha uygun olur acaba, seyahat süresinceyeticek miktarı bir ilaç kutusuna koymayı planlıyordum. Ama kendi kutularıyla taşımak daha mi doğru?

  1. Bizyineyollarda Bizyineyollarda dedi ki:

   Aysun hanım yurt dışına çıkarken yanınızda vitamin ve benzeri gıda takviyesi materyaller bulundurabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta bu materyalleri orjinal kutusunda taşımanız ve 1 kutudan daha fazla (8-10 kutu) bulundurmayınız. Havalimanında gümrük kontrolünde veya güvenlik kontrolünde yasadışı ticaret yaptığınız anlaşılabilir. Bu nedenle seyahatiniz boyunca kullanabileceğiniz miktarda vitamin veya gıda takviyesi bulundurmaya özen gösterin.

WhatsApp chat
error: Telif Hakkı Koruması :)