Sülüklü Göl

07.01.2019
238

Bolu Sülüklü Göl, Abant ya da Yedigöller kadar bilinmese de az ziyaret edildiği için bugüne kadar bozulmadan kalabilen saklı cennetlerden biridir. İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa ve Düzce’ ye yakın olduğu için son yıllarda ziyaretçi sayısında hissedilir bir artış yaşanmıştır.

Sülüklü Göl Tabiat Parkı Nerede?

Sülüklü Göl Milli Parkı, Bolu il sınırlarında kalan ve Abant yada Yedigöller kadar bilinmeyen saklı kalmış bir doğa harikasıdır. Genelde kampçılar, Macera arayanlar ve Piknikçiler tarafından uğrak bir yer aslında. Bolu Mudurnu ilçesine bağlı Tavşansuyu köyünden yaklaşık 9 km zirveye doğru aracınızla tırmandığınızda Sülüklügöl’ e ulaşabiliyorsunuz. 9 km kısa bir yol gibi görünse de Sülüklügöl’ e gitmek için biraz çaba göstermek gerekiyor. Çünkü yolun bazı bölümleri çok bozuk ve aşırı dar. Ancak inanın sabrettiğinize değecek güzellikte bir yer zirvede sizi bekliyor. 

Sülüklü Göl Logo
Sülüklü Göl, BOLU

Benzer Yazılar

Sülüklü Göl Hakkında 

Bolu’ nun Mudurnu ilçesi sınırlarında bulunan Sülüklügöl Tabiat Parkı, Orman Bakanlığının koruması altında olan doğal göl ve sınırsız ormanlık alandan oluşmaktadır. Doğa severler ve özellikle de Kampçılar için harika bir doğal mekandır. Günü birlik piknik yapmak, şehrin gürültüsü ve stresinden kaçmak için tercih edilebilir. Pikniğe sadece göle yakın ve ağaçların olmadığı alanlarda izin veriliyor. 

Sülüklügöl yolu biraz engebeli ve bol rampalı olduğundan herkes tarafından ziyaret edilebilen yol üstü uğrak bir yer değildir. Aslında bu sizin için bir artı sayılır. Çünkü insan yoğunluğu ve açıkça söylemek gerekirse adım başı piknikçiye rastlamak zordur. Bu nedenle sakin ve sessiz göl manzarasına doyacaksınız. Göl kenarında ve ormanda yürümek hatta saatlerce gölün durgun, aynaya benzeyen sularında kaybolmak harika bir duygu. Bunun insan bedenindeki iyileştirici, tamir edici tarafını da asla gözden kaçırmamak gerek. 

Sülüklü Göle Nasıl Gidilir?

İstanbul’ a yaklaşık 200 km mesafede bulunan Sülüklü Göl Tabiat Parkı aynı zamanda Ankara, Sakarya, Düzce ve İzmit‘ e de yakın mesafededir. Ankara-İstanbul otobanında Mudurnu çıkışından ya da Ankara-İstanbul D100 karayolunda Akyazı çıkışından ayrılarak Adapazarı-Mudurnu (D140) yoluna dönün. Bu yolda 40 km devam ettikten sonra Tavşansuyu yoluna ayrılın. Yiyecek ve İçecek ihtiyacınızı son giderebileceğiniz yer Tavşansuyu beldesidir. Buradan sonra herhangi bir market-bakkal bulamayacaksınız. Tavşansuyu beldesinin bitiminde yol ikiye ayrılacak ve Mudurnu Sülüklügöl tabelasını göreceksiniz. Yaklaşık 16 km olan ve büyük bir kısmı bozuk satıhtan oluşan bu yolun sonuna geldiğinizde Orman Bakanlığı‘ na ait ahşap binayı göreceksiniz.

Sülüklü Göl Giriş Ücreti Ne Kadar?

Burada tuvalet ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Gölün iki yakasına giden iki ayrı yol göreceksiniz. Bu yollardan istediğiniz birini tercih ederek göl kıyısına ulaşabilirsiniz. Sülüklü Göl Tabiat Parkında giriş ücreti uygulaması bulunmamaktadır. Ayrıca tekrar uyarıyorum Sülüklügöl ve çevresinde otel, büfe, cafe, restoran, lokanta veya pansiyon gibi işletmelerde maalesef bulunmuyor

Sülüklü Göl Mesafe Bilgileri

Sülüklü Göl İstanbul arası kaç km?

Sülüklü Göl İstanbul arasındaki mesafe 215 km. Yaklaşık 2 saat 30 dakikadır.

Eskişehir Sülüklü Göl arası kaç km?

Eskişehir’ den Sülüklü Göle 2 farklı rota bulunuyor. Bilecik üzerinden gidildiğinde 170 km. D650 karayolu kullanılarak gidildiğinde 241 km.

Sülüklü Göl Bolu kaç km?

Sülüklü Göl ile Bolu arasında 3 farklı rota kullanılabilir. Abant üzerinden 85 km, Otoban ile 150 km ve D160 karayolu ile 100 km mesafededir.

Sülüklü Göl Düzce arası kaç km?

Düzce’ den Sülüklü Göle gitmek için 2 farklı rota bulunuyor. Otoban üzerinden Sülüklü Göle gidildiğinde 110 km, D 160 karayolu ile gidildiğinde ise 141 km mesafededir.

Sülüklü Göl Nasıl Oluştu?

Maksimum derinliği 35 metre olan göl birkaç yüzyıl önce tektonik hareketlerin neden olduğu doğal heyelanlar sonucu oluşmuştur. Oluşan heyelan setinin Hongurdak deresinin önünü kesmesi sonucu doğa harikası bu göl oluşmaya başlamıştır. 

SülüklüGöl’ ün bilinmeyen yanlarından biri de göl içerisinde hiç çürümeden duran 180 adet dikili haldeki çam ağaçlarıdır. Yaz sezonunda gölün su seviyesinin düşmesi sonucu bu ağaçlardan birkaçının tepe veya gövde kısımları görülebilmektedir. 

Sülüklü Göl Batık Ağaçlar

Gölde olta ile alabalık tutabilirsiniz. Özellikle de çadır ile kamp yapacaksanız mutlaka oltanızı da yanınızda getirin. Göl kenarındaki toprak alanlarda mangal veya küçük çapta ateş yakmaya izin veriliyor olsa da büyük çapta kamp ateşine müsaade edilmiyor. Zaman zaman Orman Bakanlığı görevlileri ve Jandarma denetim yapabiliyor. Balıkçılık haricinde diğer avlanma türleri yasaktır. Balıkçılığa ise yılın sadece belirli zamanlarında izin veriliyor.

Yaklaşık 1200 metre rakıma sahip Göl ve çevresi, Karadeniz ve Marmara bölgelerinin karakteristiğinde iklim özellikleri taşır. Ayrıca göl suyu mevsimsel olarak farklı renklerde görülebilir. Kış sezonu hariç tüm sezonlarda kamp çadırı kurulabilir. Ancak kamp için en iyi sezon Bahar aylarıdır. Yılın bu zamanlarında Gölün ve doğanın uyanışına yakından şahit olabilirsiniz. 

Sülüklü Göl Konaklama

Sülüklü Göl ve yakın çevresi “Doğal Sit Alanı” içerisinde yer aldığı için herhangi bir yapılaşmaya izin verilmiyor. Bu nedenle yakın civarda konaklayacak bir otel, pansiyon ya da tesis bulunmuyor. Sülüklügöl’ de konaklamanın tek imkanı kamp çadırı veya karavan (karavanla buraya ulaşmak imkansıza yakın bir daha düşünün derim) ile mümkün gözüküyor. Göl yakınında tek yapı, girişte bulunan ve Orman Müdürlüğüne ait irtibat bürosu ile umumi tuvaletlerdir. Bunun dışında hiçbir tesise rastlayamazsınız. 

Yemek yiyeceğiniz en yakın yer 9-10 km mesafede bulunan Tavşansuyu beldesinde bulunan tesislerdir. Belde içerisinde lokanta, market ve pansiyon bulabilirsiniz. 

Son olarak şu bilgileri paylaşmakta fayda var. Göl temalı fotoğraf çekmek için en güzel yer devasa kütüğün olduğu yerdir. Bu kütük göl içerinde kalan ağaçlardandır ve neredeyse göl ile yaşıttır. Yaklaşık 300 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Bu kütük üzerinde muhteşem Sülüklügöl manzarasıyla doyumsuz fotoğraflar çekebilirsiniz. Göl etrafında uzun yada kısa metrajlı trekking yapabilirsiniz. Hatta daha da ileri giderek 9 km süren bozuk yolu aracınızla değil de yürüyerek çıkabilirsiniz. Bu biraz kondisyon isteyen bir yürüyüş olacaktır. Kendinize güveniyorsanız böyle bir macera yaşayabilirsiniz. 

Sülüklügöl Kütük
Sülüklügöl 300 Yaşındaki Kütük

Sülüklügöl’ e Ankara ve İstanbul’ dan hafta sonu paket turlar düzenlenmektedir. Bu turlar fiyat ve zamanlama olarak avantajlıdır. Şehrin yoğun temposundan uzaklaşarak vücudunuzu ve ruhunuzu Sülüklü Göl Tabiat Parkının huzurlu ortamına teslim edin. Üzerinizde kalan yenileyici etkisini mutlaka hissedeceksiniz. 

Türkiye’ deki Diğer Sülüklü Göller

Ülkemizde Sülüklü Göl adı ile bilinen bir çok göl ve gölet bulunmaktadır. Adıyaman, Bursa, Gaziantep SülüklüGöl, Elazığ, Ordu ve İstanbul Şile‘ de Sülüklü Göl olarak bilinen yerler olsa da Türkiye’ nin resmi olarak adı “Sülüklü Göl” olan tek gölü Bolu Mudurnu‘ dadır.

Rmys
Rmys
Gezdim, Gördüm ve Yazdım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar Dilek Aksu dedi ki:

    Sülüklü Göle gitmek için mevsim hangi mevsim olmalı ya da başka bir söylemle hava durumu nasıl olmalı kışın gidebilir miyim mesela yoksa sadece yazın mı Sülüklü Göle gidilebilir baharda gitmek istersen yol durumu nasıldır bunları merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim.

    1. Bizyineyollarda Bizyineyollarda dedi ki:

      Sülüklü Göle kış mevsimi hariç diğer mevsimlerde gidilebilir. Sülüklügöl yolu yazın bile çok engebeli ve bozuk olduğu için yağışlı havalarda çıkmanızı tavsiye etmiyoruz. Mayıs ayı sonu ve Ekim ayı başına kadar Sülüklü Göl gezmek için hava koşulları yönünden en ideal zamanlardır.

WhatsApp chat
error: Telif Hakkı Koruması :)