Paris Eyfel Kulesi

12.06.2019
192

Paris’ in simge mekanlarından ve Dünyada Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Listesinde en üst sıralarda bulunan Eyfel Kulesi hakkında merak ettiğiniz bilgiler, şehir efsaneleri ve gezi notları.

Paris Eyfel Kulesi

Paris’ te gezilecek yerlerin en başında neresi gelir diye sorsam %90‘ lık büyük çoğunluk parmakla gösterir Paris Eyfel Kulesi’ ni. Eyfel kulesi neden yapıldı, ne zaman yapıldı, kim yaptı, hangi devlet hediye etti, ne amaçla yapıldı ve bugün ne amaçla kullanılıyor gibi sorularla karşı karşıyayız.

Paris Eyfel Kulesi Hakkında Kısa Bilgi

Eyfel Kulesi Gece Manzarası ve Işık Şovu

Paris gezimiz esnasında tam 3 günümüzü Eyfel Kulesi ve çevresine ayırdık. Ailece gerçekleştirdiğimiz macera dolu bu gezinin bir çok bölümünü değerli eşim kaleme almıştı ve sizlerle bir önceki yazımız olan “Paris’ te Gezilecek En Popüler Yerler” başlıklı blog yazısı ile paylaşmıştık. Sağolsun kendisi bir jest yaparak Eyfel Kulesinin anlatımını bana bırakmış. Bende “bir kadının gözüyle” gördüklerimi anlatayım sözü daha fazla uzatmadan.

…Eyfel Kulesini bir kadının gözünden görmek ve yine onun kaleminden dinlemek lazım. Bu nedenle Pariste gezilecek popüler yerler listemizin ilk sırasında bulunan Eyfel kulesinin anlatımını değerli eşime bırakıyorum.

Paris’ te Gezilecek En Popüler Yerler adlı blog yazımızdan alıntıdır.

Eyfel Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Eyfel Kulesi Adresi:

Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris, Fransa

Eyfel Kulesi için verdiğimiz adres yeterli olmadıysa 🙂 en kısa yoldan Eyfel Kulesine ya da Fransızların deyimiyle La Tour Eiffel‘ e nasıl gidilir tarif edelim. Paris Metro Ağı dünyanın en eski ve en yaygın raylı sistemlerinden biridir. Bunun için Denfert Rochereau (M6-nolu hat) metro hattından Charles De GaulleEtoil yönüne giden metroya binerek Bir Hakeim metro istasyonunda inmeniz gerekiyor. Buradan sonra Champ De Mars bulvarından yaklaşık 4-5 dakika sürecek Eyfel manzaralı yürüyüşten sonra Eyfel Kulesinin bulunduğu alana ulaşacaksınız.

Eyfel Kulesi Hakkında Bilgi

Eyfel Kulesi hakkında genel bilgileri soru-cevap şeklinde cevaplayalım.

Eyfel Kulesi Bilet Ücretleri Ne Kadar?

14 Yaş ve Üzeri Yetişkinler için Eyfel Kulesi Bilet Fiyatları

3.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş – 25.50€
3.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş – 19.40€
2.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş – 16.30€
2.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş – 10.20€

12-14 Yaş Çocuklar için Eyfel Kulesi Bilet Fiyatları

3.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş – 12.70€
3.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş – 9.70€
2.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş – 8.10€
2.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş – 5.10€

4-11 Yaş Çocuklar için Eyfel Kulesi Bilet Fiyatları

3.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş – 6.40€
3.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş – 4.90€
2.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş – 4.10€
2.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş – 2.50€

0-4 Yaş Çocuk ve Bebekler için Eyfel Kulesi Bilet Fiyatları

3.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş – Ücretsiz
3.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş – Ücretsiz
2.Kata kadar Asansörlü Çıkış ve İniş – Ücretsiz
2.Kata kadar Merdivenle Çıkış ve İniş – Ücretsiz

Eyfel kulesi güncel giriş ücretleri fiyat tarifesi ve online bilet satın almak için
https://www.toureiffel.paris/fr/tarifs-horaires adresini ziyaret ediniz.

Eyfel Kulesi 2.Kat Manzarası
Eyfel Kulesi 2.Kat Manzarası

Eyfel Kulesi Ziyaret Saatleri

Paris gezisi esnasında Eyfel Kulesini gezmek istediniz. Peki Eyfel Kulesi hangi saatlerde ziyarete açık?

Eyfel Kulesini her gün saat 09:30 ile 23:30 arasında gezmek mümkün. Ancak Demir Kule bakıma alındığında ya da 2015 ve 2016 yılında olduğu gibi Eyfel Kulesi çalışanları grev yaptığında rastlarsanız giriş yapamayabilirsiniz. 2018 yılında güvenlik gerekçesiyle Eyfel kulesinin etrafı balistik cam ile çevrildi. 2019 yılında ise bazı günlerde devam eden halk hareketleri nedeniyle Eyfel kulesi tamamen kapatıldı. Bu nedenle Eyfel Kulesi toplumsal olaylar ve terörizm gibi güvenlik riskleri nedeniyle zaman zaman ziyarete kapatılabiliyor. Paris’ e kadar gidip Eyfeli göremeden de gelebilirsiniz.

Eyfel Kulesi Bilet Satış Gişeleri

Eyfel Kulesi Nasıl Yapıldı?

Eyfel kulesinin 1887 yılında inşasına başlanmış ve 2 yıl sonra yani 1889 yılının 31 Mart günü açılışı yapılmıştır. Her ne kadar Fransızlar direnip aksini düşünsede Paris’ in ve hatta Fransa’ nın dünyaca bilinen Sembol anıtıdır Eyfel Kulesi.

Eyfel Kulesi İnşaatı
Eyfel Kulesi İnşa Süreci

Toplam 1665 adet basamağa sahip merdivenleri ve yaklaşık 325 metre yüksekliğe ulaşan Eyfel Kulesi 10 bin ton demir ve çelik kullanılarak yapılmıştır. Eyfel Kulesinin Tasarımcısı Gustave Eiffel‘ dir ve soyadını kuleye vermiştir. Mimarı ise Stephan Sauvestre‘ dir. Yapımı esnasında yaklaşık 3450 işçi çalıştı. Eyfel Kulesi yapılırken yaklaşık 15 kadar işçinin de hayatını kaybettiği bilinmektedir.

Eyfel Kulesi Kaç Katlıdır?

Paris’ in simge eserlerinden Eyfel Kulesi 3 katlı olarak inşa edilmiştir. Ancak Eyfel Kulesinin geometrik şeklinden dolayı katlar arası mesafe eşit değildir. Dünya mimarisi açısından çok önemli olan Eyfel Kulesinin en üst katında yaklaşık 275 metrede Eiffel Kulesinin fikir babası Gustave Eiffel‘ in çalışma ofisi bulunmaktaydı. Ancak günümüzde en üst katta şık ve lüks bir yemek restoranı olan Jules Vern Yemek Restoranı bulunmaktadır. Eyfel Kulesinin en üst katındaki bu yemek restoranına girebilmek için aylar öncesinden tuzlu bir rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Aksi halde 2. kattan yukarı çıkışınıza izin verilmiyor.

Eyfel Kulesi Asansörü
Eyfel Kulesi Asansörü

Eyfel kulesinin 115 metre yükekliğindeki 2. katı ise biz sıradan ziyaretçilere ayrılmış. Ancak 2. kat için bile günlük ziyaretçi limiti bulunmaktadır. Kulenin 2. katına çıkabilmek için merdivenleri kullanabilirsiniz veya bilet satın alıp asansörü de kullanabilirsiniz. Asansörle çıkıp inmenizi tavsiye ederim. Hem daha az yorulursunuz hemde Eyfel Kulesinin iç kısımlarını daha ayrıntılı görme fırsatı yakalamış olursunuz.

Eyfel Kulesinden 360 Derece Paris Manzarası
Eyfel Kulesinden 360 Derece Paris Manzarası

Eyfel kulesinin 2. katından Louvre Müzesini, Sein Nehri ve kolları üzerindeki tarihi köprüleri, Notre Dame Katedralini, Sacre Cour Bazilikası ve Ressamlar tepesini, Les Invalides Napolyon Anıt Mezarını ve Concorde Meydanınındaki Dikilitaşı görebilirsiniz. Dev bir 360 derece Paris Haritası gözlerinizin önünde.

Eyfel Kulesi 2.kat Mağazalar

Eyfel Kulesinin 2. katında Hediyelik eşya dükkanı, patisserie mağazası (makaronlar harika) ve bir de cafe bulunmakta. Bunların yanı sıra Eyfel 2.katta Paris’ in tamamına yakın bölümüne kuş bakışı bakabileceğiniz 360 derece seyir balkonu var. Burada 360 derece Paris manzarasına doyduktan sonra 2.katın asma katına merdivenle çıkabilirsiniz. Mağaza ve dükkanlar aslında Eyfel Kulesinin asma katında bulunuyor.

Gustave Eiffel Heykeli
Gustave Eiffel Heykeli

Eyfel Kulesinin 55 metre yükseklikteki 1. katında ise Eyfelin yakın çevresini görebilirsiniz. Ayrıca 1.katta buz pateni de bulunmaktadır. Paris manzarasında kaybolmak için en az 2. kata çıkmanız gerekiyor. Eyfel Kulesinin zemin katı diyebileceğimiz giriş bölümünde ise Gustave Eiffel‘ e ait heykel bulunuyor. Heykelin yanı sıra mini bir Eyfel müzesi ve sergi salonuda Eyfel Kulesinin altında yani zemin katta bulunmaktadır.

Eyfel Kulesi Neden Yapıldı?

Eyfel Kulesinin yapılmasının amacı, Dünyada köklü değişikliklere yol açan ve Sanayi Çağını başlatan 1789 Fransız Devriminin 100. yıl kutlamalarında 1889 Paris Expo Fuar giriş kapısı olarak düşünülerek inşa edilmiştir. Gustave Eiffel‘ in çizimleri o dönemde Parisienler tarafından oldukça çirkin bulunmuş olsa da yapımını hiç kimse engelleyemedi. Demir Kule tasarlanırken 20 yıl sonra söküleceği düşünülerek planlama yapıldı. Ancak kısa sürede dünyaca tescilli bir üne kavuşarak hatrı sayılır bir Turizm geliri elde edilince yıkılması hep ertelenmiştir. Öyle ki Eyfel Kulesinin yıllık ortalama ziyaretçi sayısı 7-8 milyon seviyelerine ulaşmıştır.

Eyfel Kulesi Kaç Adet Ampülle Aydınlatılıyor?

Demir Kule, İrili ufaklı 20 Bin adet ampülle her gece ışıl ışıl aydınlatılıyor. En tepesinde hareket eden spot projektörler bulunmaktadır. Tüm bu aydınlatma sistemi, Fransız Otomotiv devi Citroen tarafından yaptırılmıştır. Bakımları da yine Citroen tarafından yaptırılmaktadır. Eyfelin yıllık aydınlatma, asansör ve diğer elektrik giderleri toplandığında küçük bir Fransız köyüne yetecek enerjiye denk gelmektedir.

Eiffel Kulesi
Eiffel Kulesi Gece

Fransızca’ da Eyfel Kulesi Nasıl Yazılır?

Arama motoru Google’ da Eyfel Kulesi ile ilgili en çok merak edilen şey adı olmuş. Fransızlar Eyfel Kulesine “La Tour Eiffel” diyorlar. Eyfel Kulesinin İngilizce karşılığı ise “Eiffel Tower” şeklindedir. Türkçe’ de Eyfel olarak çevrilse de orijinal hali Eiffel‘ dir.

Eiffel Kulesi Hakkında Enteresan Bilgiler

Birçoğu şehir efsanesi sayılabilecek Eyfel Kulesi hakkında eğlenceli bir kaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Eyfel Kulesi Uzar mı?

Evet uzar. Eyfel Kulesi yapımında kullanılan demir ve çelik materyallerin genleşme katsayıları nedeniyle sıcak yaz mevsiminde 3 cm kadar uzayabiliyor. Kış soğunda ise 3 cm kısalıyor.

Eyfel Kulesi Anten mi?

Fransa’ ya televizyonun gelişinde Eyfel Kulesinin payı büyüktür. Paris şehrinin neredeyse tamamını görebilecek bir konumda bulunuyor Eyfel Kulesi. 2000′ li yıllardan önceki zamanlarda Eyfel Kulesinin tepesinde aktif kullanılmakta olan bir TV verici anteni bulunmaktaydı. Günümüzde ise gelişen 4K video ve uydu teknolojisi kullanıldığı için bu vericiye ihtiyaç kalmamıştır.

Eyfel Kulesi Eğilir mi?

Eyfel Kulesi Paris’ in Coğrafik konumundan dolayı sert ve kuvvetli rüzgarlara açık bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle mevsimler arası geçişlerde esen rüzgarlar Eyfel Kulesini 10 cm kadar yanlara eğilmesine yol açıyor. Demir Kulenin tasarım şekli ve malzemenin esneme payı sayesinde Eyfel kulesi yıkılmıyor.

Eyfel Kulesi Kapatıldı mı?

Tabiki Hayır. Eyfel Kulesi Fransızlar için büyük bir gelir kalemi. Ama Demir Kule hakkında şaşırtıcı bir bilgiyi de sizlerle paylaşmak istiyorum. 2009 yılında Parisienlerin (Paris Halkı) katıldığı bir kamuoyu yoklamasında %40 gibi hatrı sayılır bir çoğunluk, demir kule yani Eyfel kulesinin yıkılmasından yana oy kullanmışlardır.

Parislilerin yarısına yakını Eyfel kulesini istemese de her yıl dünyanın dört bir yanından yaklaşık 7 milyon turist Eyfel kulesini gezmek için Paris’ i ziyaret etmektedir.

Eyfel Kulesine Tırmanılır mı?

Profesyonel dağcılar Eyfel Kulesinin yaşgünü kutlamalarında Demir Kuleye tırmanmaktadırlar. Şimdiye kadar tırmanma esnasında Eyfel Kulesinde aşağı düşen olmadı. Ancak Eyfel Kulesinde yaklaşık 500 intihar girişimi gerçekleşmiştir. Bu nedenle seyir terasları güvenlik önlemi olarak sık örülmüş çelik tel ile çevrilmiştir.

Eyfel Kulesi Ne Renktir?

Eyfel kulesinin rengi değişkendir. Her 7 yılda bir Eyfel Kulesi tamamen boyanır ve bakımları yapılır. Yıllar geçtikçe rengi değişmektedir. Jotun Boya tarafında boyanan ilk boyandığında Eyfel Kulesinin rengi kızıl kahvedir. Ancak daha sonra korozyon, yağışlar ve nem etkisiyle açık bronz rengine dönüşmektedir.

Eyfel Kulesinin bakım ve boyama işlemi çok büyük çapta mühendislik işidir. Fransızlar bunu reklam malzemesi olarak ta kullanmaktadırlar. Eiffel Tower için yapılan bakım onarım işleminde çıkan faturayı genelde sponsor boya markaları ödemektedir. En son yapılan Eyfel Kulesi bakım çalışmalarına ait bir kaç veri paylaşmak istiyorum.

60 Ton Boya.
1490 adet boya fırçası.
27 Boyacı Ustası.
5250 adet zımpara.
20 bin metrekare ip ağ.
Bakım Masrafı: 3.2 Milyon €

Eyfel Kulesi Dünyada Başka Nerelerde Var?

Eyfel Kulesinin orijinali Paris’ te olsa da dünyanın başka şehirlerinde de örneklerine rastlamak mümkün. Las Vegas‘ ta bulunan bir kumarhanenin ön kısmında 32 metre yüksekliğinde bir Eyfel Kulesi kopyası bulunmaktadır. Japonya‘ nın başkenti Tokyo‘ da ise Eyfel Kulesinden esinlenerek 50’ lerde çelikten yapılan ve 330 metre yüksekliğe sahip ünlü Tokyo Kulesi bulunmaktadır.

Minyatür Eyfel Kulesi
Minyatür Eyfel Kulesi-Almanya

Avrupa’ da ise Remich-Schengen bölgesinde Fransızlar‘ dan Almanlar‘ a hediye olarak verilen 7 metre yüksekliğindeki Mini Eyfel Kulesi bulunmaktadır. Ülkemizde ise Eyfel Kulesinin 7000 parça legodan yapılan ve 4 metre yüksekliğe sahip bir örneği İstanbul Legoland Discovery Centre‘ da bulunmaktadır. 🙂

Eyfel Kulesi Legoland İstanbul
Eyfel Kulesi Legoland Discovery Centre İstanbul

Eyfel Kulesinde Nargile İçilir mi?

Eyfel kulesi hakkında sorulan en ilginç soru bu galiba. Eyfel Kulesinde değil nargile, sigara içmenize bile müsade edilmiyor. Hem sağlık hem de yangın tehlikesi nedeniyle Sigara kullanımı yasaklanmış. Eğer gizli bir köşede içerim diyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü sürekli sivil olarak dolaşan güvenlik görevlileri var. Yüklü bir para cezası ödemek zorunda kalmayın.

Eyfel Kulesi Çevresinde Neler Var?

Bu resimde gördüğünüz gibi Eiffel kulesinin hemen güneydoğusunda Champ de Mars bulvarının ikiye böldüğü büyük ve uzunca bir yeşil alana sahip bulunmaktadır. Bu alanda Eyfel kulesi manzaralı öz çekim yapabilirsiniz. Bu yeşil alanın bittiği yerde Fransız Savunma Bakanlığına ait Askeri binayı görebilirsiniz. Bu askeri binanın arkasında koyu renkte bir gökdelen göreceksiniz. Bu bina Belediye Binasıdır ve hem Paris kentinin tarihsel dokusuna aykırı hemde Eyfel kulesinin silüetini bozduğu için çok sert tartışmalara konu olmaktadır.

Eyfel Kulesi Gece Manzarası

Eyfel kulesi gündüz olduğu kadar gece de tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Tüm aydınlatma donanımı ünlü Fransız Otomotiv devi Citroen tarafından yapılmış olan Eyfel kulesinde gün boyunca her saat başında Eyfel kulesinin zirvesinden spot ışık gösterisi yapılıyor. Ayrıca her gece saatler 22:00‘ ı gösterdiğinde Görsel Işık Şovu başlıyor. Her gece aynı saatte yaklaşık 5 dakika süren görsel ışık şölenini sakın kaçırmayın. Eyfel kulesi tıpkı bir pırlanta gibi ışıl ışıl parlıyor ve Paris’ in hemen her yerinden görülebiliyor. Eyfel kulesinin özel yapım ışık sistemleri dünya gündemini de yakından takip ediyor. Örneğin ülkemizde 2016 yılında Atatürk Havalimanında gerçekleşen hain terörist eylemde hayatını kaybeden masumların anısına o gece şanlı bayrağımızın renkleriyle dakikalarca parıldadı Eyfel kulesi.

Eiffel Kulesi Kaç Ton ve Yüksekliği Kaç Metredir?

Romantizmin başkenti Paris’ in en önemli sembolik eserlerinden biri olan Eyfel Kulesinin yüksekliği 325 metredir. Demir Kule Eyfel Kulesinin ağırlığı ise 10.455 Tondur.

Rmys
Rmys
Gezdim, Gördüm ve Yazdım.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Avatar Ayhan Kara dedi ki:

  Elle Eyfel Kulesi tutma fotoğrafları nerede çekilir bahsedebilir misiniz yazınızı zevkle okudum ancak bu bilgi bulamadım başka sitelerde de bulamadım Eyfel Kulesi ne elle tutma videosu fotoğrafı tam olarak Eyfel Kulesinin ne tarafında çekilir.

  1. Bizyineyollarda Bizyineyollarda dedi ki:

   Merhaba Ayhan Bey
   ,
   Eyfel Kulesi’ni el ile tutma öz çekimleri olmadan Eyfel Kulesi turu tamamlanmış olmaz tabiki. 🙂
   Eyfel Kulesinin Güney Batı kısmında yer alan ve kenarlarında ağaçlar bulunan orta kısımda ise çimler ve hendekler bulunan “Champ de Mars” adlı açık alandan Eyfel Kulesini elle tutuyormuş gibi fotoğraf çekebilirsiniz. Bu alanın yanısıra Eyfel Kulesinin Kuzey Batı tarafında bulunan Ulusal Deniz Müzesinin önünden de Eyfel’i elle tuttuğunuz öz çekimler yakalayabilirsiniz. Size bu alanın fotoğrafını sunuyorum:
   Eyfel Kulesi Champ de Mars Parkı

 2. Avatar Gülşah Esen dedi ki:

  Eyfel Kulesi ne merdivenlerle çıkmak çok yorucu olur mu tavsiye eder misiniz yoksa eğer çok yorucu olacaksa yani asansörlerde çıkabilir miyim?

WhatsApp chat
error: Telif Hakkı Koruması :)